Vai tiešraides ir jaunais pasākumu formāts?


tiešraides, pasākumi, live streems, kameras

Pēdējie divi gadi ir ienesuši pārmaiņas katra dzīvē, liekot pielāgoties jaunai normālai ikdienai.


2020. gada sākumā liela daļa pasākumu organizatoru un mākslinieku saķēra galvu šausmās, nezinot, kā turpināt savu darbību pandēmijas laikā. Vismazāk cieta tie, kas daļēji jau bija digitālajā pasaulē un tie, kas ātri pielāgojās.

Izglītības iestādes pārgāja uz mācībām attālināti, kursi un lekcijas kļuva par online lekcijām ar Zoom starpniecību. Pat kāzinieki piegāja radoši un laulību ceremonijas saviem mīļajiem straumēja tiešraidēs.

Nu jau tuvojas otrais gads, kopš apmeklēt teātri digitāli vairs nešķiet nekas jaunas un nesaprotams.

Hibrīdpasākumu ēras sākums

Hibrīdpasākumi, kur daļa notiek digitāli, daļa klātienē, savā būtībā nav nekas jauns. Piemēram, “Pusnakts šovs ar Jāni Skuteli” jau no sākuma tāds bija. To iespējams klātienē skatīties Mūzikas namā Daile un arī tiešraidē LMT straumē un LTV, vēlāk arī Facebook un Youtube platformās. Tagad šādu pieeju izmanto lielākā daļa pasākumu. Arī “Marketing Shake” festivāls piedāvāja pasākumu apmeklēt divos veidos - klātienē Kalnciema kvartālā vai tiešraidē. Tas ir prātīgākais, ko var darīt, jo turpmāk digitālā vide un klātiene ies roku rokā.

Šajos gados nācies meklēt veidus, kā šādos apstākļos veidot attiecības ar auditoriju, kā parādīt, ka arī attālinātā formāta pasākumā iespējams izjust klātienes sajūtu. Attīstoties AI (mākslīgais intelekts) un VR (virtuālā realitāte), digitālo pasākumu pieredzi iespējams padarīt pēc iespējas tuvāku klātienes. Ne velti mēs sakām - tiešraides ar klātienes sajūtu.


Arvien vairākas aplikācijas piedāvā interaktīvos rīkus, kas ļauj skatītājiem iesaistīties notiekošajā, arī neesot klāt uz vietas. Labs piemērs ir SpatialChat platforma, kurā iespējams virtuāli noturēt pilnvērtīgu pasākumu ar lielo skatuvi, "kafijas pauzēm" un iespēju tīkloties, pieejot pie kāda klāt un uzsākot sarunu. Arī Zoomā ir iespējams radīt klātesamību ar savu iesaisti - ir iepsēja ar emocijzīmju palīdzību parādīt, cik ļoti patīk otra cilvēka sacītais.

Tāpat no svara ir mūsu pašu attieksme. Manai omei bija draudzene, kura sapucējās arī uz koncertiem, kurus skatījās televīzijā, jo koncerts ir koncerts, neatkarīgi kur.


Atrast sev piemērotāko platformu online pasākumam sākumā var šķist mulsinoši, jo piedāvāto platformu klāsts aug teju ar katru dienu. Šobrīd vispopulārākās ir: Zoom, Microsoft Team un Google Meet. Šajā laikā pat šķietami aizmirstajam Skype ir iespēja atgriezties pie darba. Katrai platformai ir savi plusi un mīnusi, kas ļauj katram atrast piemērotāko savām vajadzībām, tāpat lielākā daļa no tām ir pieejama lietošanai bez maksas.


Kāpēc arī Tev jāiet tiešraidē?

Laikā, kad 89,7% mājsaimniecību ir pieejams internets, pasauli pārņēmusi pandēmija, un klātienes satikšanās ir ierobežotas, tev ir jābūt ērti sasniedzamam. Šobrīd video saturs ir populārākais satura veids interneta lietotāju vidū, tāpēc būtu muļķīgi no tā izvairīties.

Uzņēmumu pasākumu vai izglītojošās tiešraides ļauj sevi parādīt lielākai auditorijas daļai, būt digitāli klātesošiem. Klientam tas ļauj piedalīties pasākumā no jebkuras vietas ar interneta pieslēgumu - kaut sēņojot meža vidū. Pat tādas ikdienišķas lietas kā Facebook vai Instagram Live Q&A, spēj nodrošināt lielu auditorijas iesaisti un komunikāciju ar zīmolu.

 • Tiešraižu veidošana, atkarībā no pasākuma veida un mēroga, var aizņemt gan stundu sagatavošanās procesam, gan mēnešus. Taču, ja tas ir maza mēroga pasākums vai spontāna vēlme pastāstīt klientiem jaunumus, tad tiešraide būs ērtākais veids, jo ietaupa laiku materiāla pēcapstrādē.

 • Tā ir drošākā opcija šobrīd. Protams, ka tehnoloģijas var radīt kādus negaidītus pavērsienus, taču pandēmijas apstākļos tas ir drošāk nekā pulcēties klātienē. Liela daļa tiešraižu platformu ļauj sanākt kopā lielam skaitam cilvēku, piemēram, Zoom platformā var vienā sapulcē pulcēties līdz 100 cilvēkiem vienlaikus.


tiešraide, pasākums, internets, live streem


Kas jāzina, lai sarīkotu tiešraides pasākumu

 1. Definē konkrētu mērķi - kāda veida pasākums, kāpēc, cik lielai publikai. Atbildot uz šiem jautājumiem, tev būs vieglāk izvēlēties platformu, kurā pasākumu rīkot un izvērtēt, cik liels tehniskais atbalsts būs nepieciešams, kā arī, saprast aptuvenās izmaksas.

 2. Reklamē savu digitālo pasākumu tāpat kā tu to darītu ar klātienes pasākumu. Nepaļaujies uz to, ka gan jau kāds tevi interneta plašumos atradīs. Ja gribi, lai cilvēki par tevi zina, tad stāsti un reklamē savu tiešraidi gan sociālajos tīklos, gan internetā, pat uz reklāmstaba, ja tas nepieciešams.

 3. Izveido atbilstošu pasākuma programmu. Ja paredzētas pauzes, izdomā, ko cilvēki to laikā varētu darīt. Varbūt ir vērts nodrošināt digitālo tīklošanās telpu, kur cilvēki var savā satarpā iepazīties. Pēdējā laikā daudzās digitālās konferencēs piedalās arī fizioterapeiti vai fitnesa treneri, kuri pārtraukumā demonstrē dažus vieglus vingrojumus, lai cilvēki pie datoru ekrāniem varētu izkustēties. Tāpat programmu dalībniekiem izsūti laicīgi pirms pasākuma, lai katrs zinātu, ko un kurā laikā gaidīt.

 4. Ja nepieciešams, atrodi moderatoru, kurš vadīs pasākumu. Moderatori zina, kā uzturēt saikni ar auditoriju un ko darīt negaidītās situācijās. Ja gribi, lai viss tiek kontrolēts arī nekontrolējamās situācijās, noteikti padomā, kuru profesionālu moderatoru piesaistīt.

 5. Atrodi savu platfromu. Kad tev ir gatavs rīcības plāns, izvēlies īsto platfomu, kurā laist savu tiešraidi.

 6. Iesaisti auditoriju. Pat ņemot vērā, ka tas nav klātienes pasākums, padomā, ko vari darīt, lai tavai auditorijai būtu interesanti piedalīties. Neviens negrib vairākas stundas skatīties ekrānā un tikai klausīties. Izmanto platformu piedāvātās interaktīvās iespējas, kā arī iekļauj programmā aktivitātes, lai izklaidētu auditoriju gluži tāpat, kā tu darītu klātienes pasākumā.

 7. Sagatavo B plānu. Lai arī tehnoloģijas ir ļoti attīstījušās, tās tomēr mēdz nobrukt. Tāpēc sagatvo plānu, ja viss neiet gluži kā gribētos. Tā var būt otra platforma, kur visus sūtīt, ja pirmā neiet. Arī aktivitātes pauzes laikā, kamēr viss tiek savests kārtībā. Kā arī stipra tehniskā atbalsta komanda ir svarīga, lai pasākums izdotos bez liekiem kreņķiem.

 8. Laicīgi nosūti visas nepieciešamās saites. Dažas dienas pirms pasākuma, ja iespējams, nosūti visas saites un pieslēgšanās instrukcijas. Dažas stundas pirms pasākuma aizsūti atgādinājumu, lai neviens neko nepalaistu garām. Pēc pasākuma dalībniekiem vari nosūtīt anketu, lai katrs var izteikt savu viedokli par pasākumu un ieteikumus, lai nākamā reize būtu vēl labāka.

 9. Veic testu ar tehnisko komandu. Pirms tiešraides veic pārbaudes kopā ar tehnisko komandu. Pārbaudiet vai viss strādā, vai visi māk lietot platformu. Šādi izvairīsies no pārpratumiem un laicīgi spēsi labot to, kas neiet tā kā gribētos.

 10. Nebaidies riskēt! Pat ja šī būs tava pirmā tiešraide, nebaidies riskēt un izmēģināt visas tās sniegtās iespējas. Reizēm labāk pabeigts, nekā perfekts. Ja ir jāizvēlas vai rīkot pasākumu tiešraidē vai gaidīt, kamēr tas varēs notikt klātienē, izvēlies tiešraidi! Negaidi kamēr kāds cits noriskēs tavā vietā!


Tev ir jābūt tur, kur ir tava auditorija un šobrīd tā ir internetā! Ja jūties nedroši par tiešraides veidošanu, zvani vai raksti SPIIKIIZI studio, mēs notekti spēsim tev palīdzēt! Lai izdodas! :)