Vai digitālais mārketings ir jaunais tradicionālais?


sociālie tīkli, digitālais mārketings, reklāmas, stratēģijas

Šobrīd mūsu ikdiena arvien vairāk notiek digitālajā vidē. Mēs kontaktējamies caur zvaniem un ziņām Whatsapp, mēs iepērkamies, esot uz sava ērtā viesistabas dīvāna, mēs pat atrodam savus nākotnes vīrus un sievas caur vienu rokas kustību pār tālruni.


Cilvēku paradumi mainās un zīmolu mārketinga stratēģijas mainās līdzi. Ja agrāk viens no veidiem kā uzrunāt cilvēkus bija caur TV ekrānu vai ar lielformāta reklāmas baneri uz ēkas sienas, tad šodienas dzīvē šīs stratēģijas vairs nestrādā kā agrāk.


Kas ir tradicionālais mārketings?


Vienkārši runājot, tā ir mārketinga stratēģija, kas reklamē produktu bez interneta palīdzības. Tās ir dažāda formāta vides reklāmas, telemārketings, cilvēku uzrunāšana lielveikalos, dažādi bukleti, TV un radio reklāmas u.c. Šajā mārketingā svarīgākais ir produkts, klientam nonākot otrajā plānā. Šī pieeja pazīstama kā tradicionālais mārketings, jo ar to sākās mārketinga un reklāmas laikmets. Pirmā radio reklāma tika palaista gaisā 1920. gada 2. novembrī, taču reklāma kā tāda pirmo reizi parādījās jau 18. gs.


Pārmaiņas sākās 1990. gadā, kad kompānijas saprata, ka labāk ir piedāvāt kvalitatīvākus produktus, veidot attiecības ar klientiem un tādējādi celt uzticību zīmolam. Šajā laikā uzņēmumi, kuri bija veltījuši laiku zīmola izveidei, izcēlās uz pārējo bezpersonisko kompāniju fona.


Līdz ar interneta un tehnoloģiju attīstību, tradicionālajam mārketingam vairs nebija tik lielas ieteikmes pār patērētāju. Tā vietā ienāca nu jau visiem zināmais digitālais mārketings.


Kas ir digitālais mārketings?


Visticamāk man nav tev jāstāsta, kas tas ir. Kā jau pats saproti, tā ir produktu pozicionēšana un attiecību veidošana ar klientu interneta vidē, izmantojot sociālos tīklus, reklāmas banerus digitālajā vidē, mājaslapas, e-pastus u.c. Līdz ar digitālā mārketinga ienākšanu, mainījās ne tikai produktu reklamēšanas paņēmieni, bet arī zīmolu attieksme pret klientu. Tagad klients ir pirmajā vietā, tā sāpes un vajadzības ir zīmola galvenais vadītājs. Digitālais mārketings balstās uz attiecībām starp zīmolu un klientu. Šis mārketinga veids produktu pozicionē caur stāstu, saturu un klienta sāpi. Interneta vide ļauj zīmolam ievākt datus par savu mērķauditoriju, tādējādi reklāmas materiālu veidot, iekļaujot klienta intereses.


Šodien pat ejot pa ielu, pastāv lielāka iespēja, ka tavs patērētājs reklāmu redzēs telefonā, nevis uz mājas sienas. Tāpēc ir ļoti svarīgi reklāmas ievietot internetā, jo tur tās redz, tās aizsniedz auditoriju. Iedomājies braucienu autobusā. Agrāk reklāmas bija uz autobusa sienām vai avīzēs, tagad tās ir telefonos, jo tur ir vērsti cilvēku skatieni.


Lai arī pēdējos gados digitālais mārketings jau kļuvis par pirmo izvēli zīmola stratēģijā, joprojām ir gadījumi, kad lieliski nostrādā tradicionālā mārketinga stratēģija. Piemēram, daļa gados vecāki cilvēki joprojām vairāk uzrunājumi ar TV un radio starpniecību, laikrakstiem. Tālāk neliels ieskats abu mārketinga stratēģiju galvenajos plusos un mīnusos.


Plusi tradicionālajam mārketingam:

 • Lieliski strādā, lai aizsniegtu vectētiņus un omītes, kam internets nav primārais informācijas avots.

 • TV un radio reklāmas tiek dzirdētas un redzētas vairākas reizes dienā, tādējādi labāk iesēžoties cilvēku atmiņās.


Mīnusi tradicionālajam mārketingam:

 • Reklāmas materiālu sagatavošana, printēšana un izplatīšana ir dārgs un laikietilpīgs process.

 • Vajadzīgs ilgs laiks, lai ievāktu datus par šo reklāmu rezultātiem - kas nostrādāja, kas nepārāk.

 • Grūti tārgetēt konkrētai mērķauditorijai.


Plusi digitālajam mārketingam:

 • Ātri iegūt un apkopot informāciju par kampaņas rezultātiem. Tu vari iegūt informāciju par katru, kurš atver e-pastu, ienāk tavā mājaslapā, aplūko tavus sociālos tīklus.

 • Ir lētāks un ātrāks, jo tiek ietaupīta nauda un laiks uz materiālu printēšanu un izplatīšanu.

 • Iespējams aizsniegt lielu skaitu cilvēku ļoti ātri. Sociālie tīkli lieliski strādā, lai aiznestu zīmola vārdu lielākai auditorijai.

 • Uzmanību zīmolam var piesaistīt arī caur saturu, kurš nebūs kā tieša reklāma. Šādā veidā klients tiks izglītots vai izklaidēts, nevis nogurdināts ar uzmācīgu un nepārtrauktu reklāmu. Kā arī, būsi apgājis reklāmbloķētāju.


Mīnusi digitālajam mārketingam:

 • Arvien vairāk interneta lietotāju izmanto reklāmbloķēšanas spraudņus, kas neļauj reklāmām parādīties. Ja tava reklāma ir ielikta kā baneris mājaslapā, tad cilvēks ar reklāmbloķētāju to pat neredzēs. Un tici - reklāmas bloķē teju visi.

 • Strauji mainoties tehnoloģijām un attīstoties internetam, ir jāmaina arī stratēģija. Digitālajā mārketingā nepārtraukti ir jātur roka uz pulsa.

 • Interneta vide ir piesātināta ar saturu, ir jāpiestrādā, lai spētu izcelties uz visu pārējo fonu.


Ja ar tradicionālo mārketingu tavas reklāmas ir apkārt klientam un potenciālajai auditorijai, tad ar digitālo mārketingu tās ir tieši klienta kabatā. Tu esi vieglāk sasniedzams un tu vieglāk sasniedz klientu.


Uz jautājumu, vai digitālais mārketings ir jaunais tradicionālais, vienas konkrētas atbildes nav. Lielākoties mūsdienās digitālā mārketinga pieeja nostrādā vairākumā gadījumu, tomēr arī tradicionālajai pieejai joprojām ir vieta. Jebkurai labai tradīcijai ir vieta mūsdienu pasaulē. Atceries, ka nostrādās tā stratēģija, kura atbildīs tavam zīmolam un auditorijai. Ar neatbilstošu pieeju, lai arī cik tā laba teorētiski, nesasniegsi kāroto. Galvenais saprast, kas ir tavi klienti un darboties, vai ne?