Tu zināji, ka Zelta zivtiņa var noturēt uzmanību ilgāk par cilvēkiem?
Radošas idejas, kafija, radoša atmosfēra


Mēs visi esam kā zelta zivtiņas. 2000. gadā Microsoft veica pētījumu, kurā tika noskaidrots, ka cilvēks uzmanību spēj noturēt 12 sekundes, taču jau 2015. gadā šis laiks sarucis uz 8,25 sekundēm. Zelta zivtiņa spēj noturēt uzmanību 9 sekundes.


Kadēļ mēs nespējam noturēt uzmanību kā agrāk? Cilvēki lielu daļu laika pavada internetā, kur ir gana daudz interesējošas informācijas, bieži vien gribas redzēt un izlasīt visu.


Šobrīd cilvēks dienā vidēji redz 4000 līdz 10000 reklāmām. Esam iemācījušies pamanīt tikai to, kas mums patiesi interesē un palaist garām to, kas nav mūsu interesēs.

Tāpēc ir svarīgi izcelties ar kaut ko nebijušu, lai cilvēks uz pārējo fona spētu tevi pamanīt. Kad esi ieguvis uzmanību, vari piedāvāt to, kas tavam klientam ir nepieciešams.

Ko šis viss nozīmē tev kā satura radītājam?

Tev jābūt tik radošam, lai tu būtu pamanāms digitālās vides plašumos, un būtu gana interesantam, lai tavs klients ātri vien “neaizpeldētu” prom.

Radošums nekož, no tā nav jābaidās

Cilvēki cenšas izvairīties no neērtām situācijam un tādēļ bieži vien savas idejas patur pie sevis. Neviens negrib, ka viņam pārmet, ka viņa piedāvātais risinājums ir nevajadzīgs un bezjēdzīgs. Iespējams, ka tieši šādi tiek noklusēta kāda miljonus vērta ideja. Tu noteikti negribētu, ka tavs uzņēmums zaudē potenciālus miljonus tikai tāpēc, ka tev šķiet, ka tava ideja nav gana laba.


Jānis Erts, fonda “Plecs” valdes priekšsēdētājs reiz teicis, ka sūdīga ideja ir ātrākais veids kā tikt pie labas idejas.

Viens labs veids kā ģenerēt unikālas idejas ir brainstorming sesijas. Tu noteikti jau esi to darījis. Taču, ja esi aizmirsis vai neesi iedziļinājies tajā, tad šeit būs četri zelta likumi:


  1. Kvantitāte pār kvalitāti – nebaidies, ka ideja nebūs gana laba, necenties to noslīpēt. Just do it = vienkārši laid ideju pasaulē.

  2. Nekritizē ne sevi, ne citus. Brainstorma laikā kritikai vietas nav. Idejas var būt dažādas. Ļauj visiem izteikties un dalīties ar savu viedokli.

  3. Pieņem galīgi trakās un absurdās idejas.

  4. Pilnveido un liec idejas kopā, beigu beigās noteikti kaut kas iznāks.


Brainstorms ir aktivitāte, kurā vēlams iesaistīties visiem uzņēmumā strādājošajiem, jo nekad nevar zināt kādas foršas idejas ir tavam kautrīgajam kolēģim. Šāds problēmu risinājumu veids var saliedēt komandu, palīdzēt iepazīt vienam otru un kopumā var būt jautrs, radošs pasākums ar vērtīgu rezultātu - unikāli atrisinātu problēmu.


Katrs cilvēks uzņem un pasniedz informāciju citādi, vienam vieglāk ir rakstīt, citam skatīties attēlus. Tādēļ vērts aplūkot dažādas metodes, kas palīdz raisīties radošām un drosmīgām idejām.


Piemēram, SCAMPER – akronīms, kas apvieno darbības: aizvietot (Substitute), apvienot (Combine), pielāgoties (Adapt), mainīt (Modify), izmantot citādi (Put to another use), likvidēt (Eliminate), mainīt virzienu (Reverse). Šī metode palīdz uz vienu problēmu, produktu, pakalpojumu paskatīties no septiņiem dažādiem skatupunktiem.


Vizualizācija ir labs veids, kā nodarbināt prātu, lai tas pats atrod risinājumu. Cilvēks novēršas no problēmas un kādu laiku dara ko pilnīgi citu, nesaistītu. Tajā laikā prāts neapzināti turpinās strādāt pie problēmas atrisinājuma. Šajā laikā cilvēkam var rasties daudzas jaunas idejas, kuras uzreiz jāpieraksta.


Radošums glābs pasauli


Pandēmija burtiski uzspieda domāt radoši, lai pielāgotos jaunajai situācijai. Lielam uzņēmēju skaitam nācās pāriet uz digitālo vidi. Tiem, kuri spēj būt šajā vidē pamanāmi un domāt ārpus ierastajiem rāmjiem, pandēmija pat sniedza lielākas iespējas. Savukārt tie, kas liek sevi rāmjos, norobežo sevi no potenciālā klienta. Laikā, kad nevari būt pilnībā drošs part to, ko nesīs rītdiena, ir ļoti būtiski, ka vari uz lietām skatīties citādi.


To pierādījuši Latvijas multimediju mārketinga uzņēmums “Panic”, kuru animācijas izmanto pat tādi giganti kā Google un Netflix. Šogad pat viena no “Panic” reklāmām bija uz Super Bowl ekrāniem, kur to redzēja 96 miljoni skatītāju. Un zini kāds ir viens no viņu panākumu noslēpumiem? Viņi nebaidījās riskēt un būt radoši, piedāvājot risinājumus, kādi līdz tam vēl nav bijuši.


Kompānija “Panic” radusies, kad tās izveidotājs Gints Gūtmanis aizgājis no darba un bijis burtiskā panikā. Gūtmaņa ideja bijusi veidot ilustrētu saturu. 2014. gadā, kad radās “Panic”, neviens cits Latvijā neko tādu nedarīja.

Jo unikālāka būs tava pieeja un risinājums problēmai, jo vairāk tu izcelsies uz citu fona.


Iedvesmojies no visa, kas tev apkārt


Stāstus un pieredzi ir vieglāk pārdot kā preci. Meklē stāstus. Izmanto kā avotu sevi, draugus, paziņas, kaimiņus, jebko, kas iedvesmo un rada sajūtas.

Cilvēki pērk vadoties pēc emocijām, tāpēc sniedz viņiem tās.

Tikai pēc pirkuma veikšanas cilvēks to pamatos ar loģiku.

  • Iekārto sev radošu darba vidi. Tai obligāti nav jāatbilst jaunākajām Pinteresta aktualitātēm, taču ir jābūt tādai, kur tev ir patīkami uzturēties un, kur tev raisās domas. Ir grūti ļaut vaļu radošajam garam, ja vide apkārt to smacē.

  • Meklē, klausies un skaties, ko dara radoši, iedvesmas pilni cilvēki. Iepazīsti viņu idejas, domāšanas veidu. Tev nav jādara tā pat, bet tu noteikti vari no viņiem mācīties.

  • Pamaini savu ikdienu. Eksperimentē gan darbā, gan mājās. Bez eksperimentiem cilvēce nekur tālu nebūtu tikusi. Jebkurš var būt radošs, bet tas prasa laiku un praktizēšanos. Pat, ja kaut kas sākumā nesanāk, saproti, kur ir problēma un turpini. Galvenais – nebaidies!

Ja esi ticis līdz raksta beigām, apsveicu, tagad tev nav jāpaļaujas uz zelta zivtiņu, ka tā piepildīs tavas vēlmes kļūt radošam, jo tu to vari pats. Liec lietā savas zināšas, drosmi un radošās idejas, pirms to izdarījis tavs konkurents. Tu noteikti vari uz kaut ko labi zināmu un bijušu paskatīties citādi un pasniegt to vēl nebijušā veidā.


0 comments

Recent Posts

See All