top of page

Ko iemācīties no okeāna, stāsta Kārlis Bardelis


Kārlis Barderis, Spiikiizi, motivācija, bored of borders

Novembra beigās SPIIKIIZI studijā par savu pieredzi pasaules apceļošanā stāstīja Kārlis Bardelis, kurš vienīgais pasaulē ar airu laivu pārairējies pār Kluso okeānu no Dienvidamerikas līdz Āzijai. Kārlis ir pasaules apceļotājs, kurš dodas dažādos piedzīvojumos, piemēram, ar tandēma velosipēdu pārbraucis Dienvidameriku. Viņam ir mājaslapa Bored of Borders, kur iespējams sekot līdzi visiem piedzīvojumiem. Arī šobrīd Kārlis jau ir ceļā uz savu nākamo pasaules apceļošanas avantūru. Šoreiz viņa ceļs vedīs pāri Āfrikai, Indijas okeānam.

SPIIKIIZI skatuve Kārli sagaidīja okeāna toņos, ļaujot pusotras stundas garumā būt tās kapteinim. Kārlis tiešraidē no mūsu studijas dalījās pieredzē ceļojuma laikā, lai iedvesmotu cilvēkus darba vidē. Kārļa ceļš pāri okeānam prasīja teju divus gadus, sirdi kutelīgus piedzīvojumus un laimes brīžus. Pirmā doma noteikti ir - to var izdarīt tikai cilvēks, kurš ilgi trenējies un fiziski ir nenormāli stiprs. Tas iespējams cilvēkam, kura motivācija ir Everesta izmērā. Taču Kārlis nepaļaujas uz motivāciju, bet katru rītu uzdod sev divus būtiskus jautājumus - 1. Kāds ir nākamais uzdevums? 2. Kurš par to ir atbildīgs? Ja saproti, ka atbildīgs esi tikai tu viens, nekas cits neatliek, kā vien to izdarīt. Savukārt, runājot par fizisko sagatavotību, Kārlis saka, ka šāda ceļošana ir kā maratons. Tikai katru dienu, visu dienu, vairākas dienas (nedēļas, mēnešus) pēc kārtas.

Šie divi jautājumi var mainīt jebkura cilvēka skatu uz pienākumiem, dzīves un laika pavadīšanu. Uzdodot sev šos jautājumus, Kārlim izdevās pārairēties pār okeānu. Šāda pieeja der ne tikai esot laivā okeāna vidū, bet arī jebkurā darba vietā un ikdienas dzīvē. Nevar gaidīt, kad kāds cits visu izdarīs, ja esi pats par kaut ko atbildīgs, tad vien jāiet un jādara. Kārļa stāsts ir ļoti motivējošs. Tas parāda, cik izturīgs ir cilvēks dažādos apstākļos, cik daudz ir izdarāms, ja negaida motivāciju, bet vienkārši sāk darīt. Protams, ka var rasties bailes. Kārļa formula pret bailēm ir visai vienkārša - Darīt to, kas jūs piepilda, kur jūs jūtaties riktīgi labi. Nevajag ļaut bailēm atņemt sev prieku. Jāizvērtē, kuras bailes ir pārvarēšanas vērtas un, kuras tiešām netraucē patiesi dzīvot. Kapteinim Kārlim okeāns iemācīja, cik nozīmīgas ir visas mazās lietas, piemēram, ēdiens, miegs, mūsu pašu attieksme. Ja nepievērstu īpašu uzmanību šīm trim lietām, šāda mēroga ceļojums visticamāk neizdotos. Tas pats attiecas uz jeburu situāciju. Neizgulējies un nepaēdis cilvēks nevar sniegt savu labāko sniegumu mērķu īstenošanai.


Varbūt Tu domā, kāpēc es šo visu stāstu? Tāpēc, ka noticēšana savām spējām un iespējām, attieksmes maiņa un apstākļu izmantošana savā labā, strādā ne tikai uz okēana, bet arī ikdienā.

Kārlis vairākkārt min, ka nav jāpaļaujas uz motivāciju, uz gribasspēku, bet uz praktiskiem apstākļiem. Ir problēma - tu to atrisini. Iemācies apstākļus izmantot savā labā, pat tad, ja sākotnēji tie šķietami ir pret tevi. Arī kuģojot, Kārlis nelabvēlīgos laikapstākļus centās izmantot savā labā. Uz okeāna var notikt pilnīgi jebkas, ir jābūt gatavam jebkurai situācijai. Bet, ja notiek, kas neplānots, pirms mest airus pie malas, jāpalūkojas, vai situāciju nevar izmantot savā labā. Ja zini, kas jādara, lai sasniegtu mērķi - tu maziem solīšiem to sasniedz.


Kārlis Barderis, Spiikiizi, motivācija, bored of borders

“Fokuss uz to, kas ir priekšā, nevis aiz muguras,” - stāsta kapteinis Kārlis.

Ar skatu uz priekšu vari sasniegt daudz vairāk, nekā skatoties tikai atpakaļ. Airējoties pār okeānu var prātot par to, ka noairēts gana daudz, laiks griezties apkārt un braukt mājās. Bet ar šādu attieksmi var palaist garām faktu, ka priekšā palikuši vien daži nieka kilometri līdz sauzemei.


Kārlis daudzas lietas par okeānu un laivošanu iemācījās turpat uz vietas. No tā viņam nākusi atziņa - ka neviens nemāk līdz iemācās. Mūsdienu laikā, kur Google zina teju visu un Youtubā var atrast "How to" jebkurai dzīves situācijai, mums visi ceļi ir vaļā, ja vien paši tos pamanām. Arī Kārlis kļuva par pasaules apceļotāju tieši ceļojot, darot un mācoties, esot procesa vidū.


0 comments
bottom of page