top of page

Kāpēc kļūdas reizēm ir labākais, kas var notikt?


tāfele, kļūda, uzņēmums

Cik tālu tu būtu ticis, ja nekad nebūtu kļūdījies?


Pasaule nebūtu diži attīstījusies, ja cilvēki nepieļautu veiksmīgas kļūdas. Mēs joprojām ceļotu ar zirgiem, ja Henrijs Fords neuzdrīkstētos kļūdīties, strādājot pie pirmā auto. Mēs nevarētu pāris stundu laikā ceļot pāri jūrām un okeāniem, ja brāļiem Raitiem būtu bail kļūdīties, izgudrojot lidaparātus.

Iedomājies, cik lielu risku šie cilvēki nesa uz saviem pleciem. Iedomājies to uzdrīkstēšanos! Īlons Masks, nebaidoties uzdrīkstēties, noteikti izdomās kā tikt arī uz Marsu.


Kāpēc mēs no kļūdām baidāmies kā no odiem vasarā?

Skolas laikā gadījās, ka pieļaujot kļūdu mēs ieguvām sliktu atzīmi, kāds par mums smējās un skolotāja kratīja ar pirkstu. Šādās situācijās cilvēks mēdz izjust kaunu un sajūtu, ka pasaules gals ir klāt. Mēs negribam atkal to izjust, tāpēc izvairāmies no visa, kas šo sajūtu varētu īstenot. Taču atzīsti, tas kontroldarbs, kurā skolas laikā izgāzies, jo nebiji mācījies, nav pilnībā sagrāvis tavu dzīvi, vai ne?


Ja tavs zīmols ir kļūdījies, saproti to, atvainojies, mācies un stradā tālāk. Tā gadās jebkuram, neatkarīgi no kompānijas lieluma, pieredzes vai superspējām. Kļūdu atzīšana mūs padara cilvēcīgus. Piemēram, šogad kāds praktikants izsūtīja tukšu testa e-pastu lielai daļai no HBO Max e-pastu abonamentiem. Kompānija par to atvainojās klientiem un beigās vēl saņēma gan simtiem vēstuļu, gan ierakstus sociālajos tīklos, kur klienti iedrošināja praktikantu, daloties ar saviem kļūdu stāstiem. Praktikantu neatlaida un kompānija, protams, nebankrotēja.


Ja mēs, baidoties no kļūdām, neko neiesāksim, nekas nemainīsies. Bailes no kļūdām ierobežo tava zīmola izaugsmi. Iedomājies, tev ir brīnišķīga ideja par to, kā piesaistīt simtiem klientu, bet tu nobīsties no tā, kas būs, ja nesanāks. Nepamēģinot īstenot savu ideju, tu iespējams palaid garām lielisku iespēju piesaistīt vairāk klientu, kā gaidīji. Kamēr tu nobijies, konkurents izdarīja un tagad jau plūc laurus.


Kļūda var izvērsties par labāko brīdi tavā dzīvē

Ja Aleksandrs Flemings pirms došanās ceļojumā būtu nomazgājis visus savus petri traukus, mums nebūtu antibiotiku.


Kļūda par kļūdu top brīdī, kad saproti, ka tavs plānotais neizdevās tā, kā sākotnēji biji domājis, pārējā laikā tā ir iespēja.

Pieņem neveiksmi kā mācību tālākai attīstībai. Pat visietekmīgākie cilvēki mēdz kļūdīties. Volts Disnejs bija tuvu bankrotam, Stīvu Džobsu atlaida no viņa paša kompānijas, Henrijs Fords izgāzās pirmajos trijos uzņēmumos. Visi šie cilvēki nepadevās, neveiksmi izmantoja kā mācību un sasniedza milzu mērķus. Lai arī to ir grūti pieņemt, kļūdas ir neatņemama sastāvdaļa ceļā uz izaugsmi.5 padomi, kā kļūdas pārvērst par panākumiem


  1. Nebēdz no kļūdām! Izmanto tās, lai noskaidrotu, kur tev vai tavai komandai vēl ir jāmācās un jāpilnveidojas. Henrijs Fords lika saviem inženieriem neapstāties pie kļūdām, strādājot pie pirmā V8 dzinēja. Visi teica, ka tas nav iespējams un darbiniekiem bija apnicis kļūdīties, bet Fords lika turpināt līdz būs atrastas atbildes. Ar laiku, tās arī tika atrastas. Atvēli laiku, lai saprastu, kas nogāja greizi. Pieraksti visu, kas bija pie vainas un atrodi tam jaunu risinājumu. Tas nav viegli, bet ir ātrākais ceļš, kas parāda, kas vēl ir jāizdara, lai īstenotu mērķi. Kļūda nav problēma, problēma ir no tās nemācīties.

  2. Nebaidies! Visbiežāk nevis kļūdas attur tavu zīmolu no izaugsmes, bet tavas bailes no neveiksmes. Labāk ir pamēģināt, jo kamēr neesi mēģinājis, tu nezini kāds būs iznākums. Arī plastmasa tika atklāta kļūdas pēc un tagad mēs nevaram iztēloties savu dzīvi bez tās. Varbūt tava nākamā kļūda būs lielisks atklājums?

  3. Labāk izdarīts nekā perfekts. Iedomājies, ka tev ir īstenojams projekts. Tu baidies, ka neizdarīsi to perfekti. Baidies, ka ar to galīgi izgāzīsies, tāpēc atliec tā izpildi. Bet, kā tev šķiet, kā ir labāk - kad projekts ir pabeigts ar dažām niecīgām, viegli labojām kļūdām, vai vispār neizdarīts? Varbūt no bailēm kļūdīties tu projektu noraidi, tā arī nekad neuzzinot, cik labi tas varēja izvērsties. Labāk, lai darbi ir izdarīti, nekā perfekti atstāti neiesākti.

  4. Nestāsti sev muļķības, jo tu klausies. Bieži cilvēkiem ir tendence sev pārmest kļūdas, iestāstot, ka nav gana gudrs vai labs. Bet nestāsti sev tādas muļķības! Tas, ka kļūdījies, nenozīmē, ka esi neveiksminieks. Tu tikai esi cilvēks, kam šajā reizē nesanāca. Vienmēr atgādini sev, kāpēc tu to vispār dari. Piemēram, ja braucot uz darbu, redzi, ka labo ceļu un pa to nav iespējams braukt, tu taču nebrauc mājās. Tu atrodi citu ceļu uz darbu. Varbūt tu nokavē, bet ir labi, ka tu vispār ierodies. Tāpat, ja kļūdies, nemet visu pie malas, atrodi citu ceļu. Mēs bieži ieklausāmies sevī, kad sev pārmetam, bet retāk, kad paslavējam. Ļauj sev sagremot kļūdu, tad pasaki, ka esi malacis, ka pamēģināji un nu laiks otram mēģinājumam.

  5. Paņem pauzi. Reizēm vislabākais risinājums ir attiet maliņā no notikušā un mierīgi padomāt. Tas nenozīmēs, ka esi vājš, tikai to, ka arī cilvēkam ir limits. Iedomājies, ja uzkaras telefons, tu taču noliec to maliņā, lai tas atgūstas, nevis liec tam atvērt vēl kādu jaunu lietotni. Ja kļūdies, dari tāpat. Ļauj prātam atpūsties, lai ar skaidru galvu redzētu, ko darīt tālāk.

  6. Mācies no citu kļūdām. Šodien vairāk kā jebkad agrāk mēs varam mācīties no citu kļūdām. Meklē informāciju interneta plašumos un lasi grāmatas. Iedomājies, lasot grāmatas par jebkuru nozari, tu uzreiz vari mācīties no citu kļūdām un pieredzes. “Mācies no citu cilvēku kļūdām. Dzīve ir pārāk īsa, lai pieļautu visas kļūdas pats,” sacījis talantīgais Semjuels Levensons.


Atceries, ka par kļūdu bīstamāka ir nedarīšana. Kamēr tu baidies un nedari, konkurents jau ir krietni gabalā, tāpēc ej uz priekšu, pieļauj kļūdas un ļauj savam zīmolam augt lielam!


SPIIKIIZI komanda,

Velta


0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page