top of page

Kā tiešraidei piešķirt klātienes sajūtu?


Tiešraides, tiešraižu nodrošināšana, filmēšana, video

Jau gadu SPIIKIIZI Studio strādā ar tiešraidēm, gāžot mītu, ka tiešraides nevar būt tik pat vērtīgas kā klātienes pasākums. Fakts, ka pasākums notiek tiešsaistē, nenozīmē, ka nav jāpacenšas padarīt to interesantu. Ir jāsaprot, ka šāda veida pasākumi nekur nepazudīs un paliks ar mums arī nākotnē, tāpēc jāpadara tos pēc iespējas patīkamus, lai cilvēkiem būtu prieks tādos piedalīties gan kā dalībniekiem, gan skatītājiem. Tiešraidē notiekošs pasākums nebūt nav sliktāks par klātienes, tas nenozīmē, ka tas jāierobežo.


SPIIKIIZI Studio vadītājs Āris Birze stāsta, kas ir trīs galvenās darbības, kuras veicot, tiešraidi iespējams padarīt tik pat labu, kā klātienes pasākumu.


"Pirmkārt, ir jāspēj iztēloties, kā tas izskatīsies skatītāju acīm. Otrkārt, lai īstenotu klātesamības sajūtu tiešraidē, pirms tās ir jāizveido kārtīgs brainstorms, pēc kura iespējams salikt detalizētu pasākuma programmu. Treškārt, tiešraides īstenošanai jāspēj laicīgi piesaistīt tiešraides producentus, kuri palīdzēs klātienes pasākumu pielāgot tiešsaistei."

Svarīgs process ir saprast klienta vēlmes un izrunāt visu plānu, pievēršot uzmanību detaļām. Abpusēja saprašanās ir atslēga uz panākumiem. Esam nodrošinājuši vairākas tiešraides un ierakstus, kuri ir radījuši skatītājos klātienes pasākuma sajūtu. Var minēt divus labus piemērus. Pirmais - IAEVG starptautiskā trīs dienu konference. Šeit nodrošinājām tehnisko atbalstu, tiešraides translāciju 16 dažādos kanālos un daudzas citas ar konferences īstenošanu saistītas detaļas. Koferences laikā bija muzikālais priekšnesums, paralēli saslēgušies vairāki desmiti runātāju un klausītāju no dažādām pasaules valstīm paralēlās sesijās, notika attālināti workshopi un diskusijas. To visu bija iespējams īstenot, izmantojot Zoomu un Spatialchat platformas, komandas darbu un īpaši pārdomātu tehnisko pusi. Savukārt, Postdoc Latvia, jauno zinātnieku konferenci, vizuāli noformējām tādu, lai moderatoram būtu sajūta, ka visi tās dalībnieki ir tam blakus. To panācām ar vairākiem televizoriem, kuros bija redzami attālinātie konferences dalībnieki. Šāds risinājums ir ne tikai vizuāli patīkams, bet palīdz arī moderatoram veidot sarunu gluži kā klātienē. Konferences starpbrīdī bija vērojami eksperimenti, kuri dažas dienas pirms pasākuma tika ierakstīti uz tās pašas skatuves. Tādējādi skatītājiem nemaz nebija zināms, ka šī konferences daļa tapusi citā dienā. Pārdomāti konferenču pārtraukumi arī tiešraidē ir labs veids kā radīt klātasemības sajūtu. Tas, ka pasākums vērojams datora ekrānā, esot savās mājās, nav šķērslis tam, lai to būtu interesanti skatīties. Tāpat būtiski ir nodrošināt platformu, kur dalībniekiem ir ērti tīkloties, lai varētu iepazīties un sarunāties gluži kā reālā dzīvē. Katru Zoom meetingu iespējams noformēt tā, lai tas izskatītos teju filmas vērts. Strādājam ar domu, ka fakts, ka pasākums notiek tiešraidē nenozīmē, ka tas nevar būt tik pat vērienīgs kā notiekot klātienē. Tieši rūpība pret attālināto tiešraidi ir tas, kas rezultātā rada klātienes sajūtu.


"Bieži cilvēki, veidojot tiešraides, pieļauj divas būtiskas kļūdas. Kā pirmo var minēt principa, ka visi zina, ka visi zina visu, aizmiršanu. Vai arī tiek apdalīts kāds cilvēks, kurš ir iesaistīts darbā pie programmas realizēšanas. Šo kļūdu var viegli novērst, visiem strādājot, vienā programmā, kā piemēram, Google Sheets. Otra kļūda - visbiežāk tiek aizmirsta vizualizācija uz ekrāna. Mēs esam pieraduši smuki sakārtot skatuvi uz kuras stāv moderators vai paneļdiskusijas dalībnieki, bet mēs aizmirstam, ka jāsakārto skatuve uz skatītāja ekrāna, nepadomājam kā viņš to redzēs no malas," par biežāk pieļautajām kļūdām stāsta Āris.

Lai arī jau otro gadu pasaule lielākoties ir pārgājusi uz tiešsaistes pasākumu formātu, joprojām valda aizspriedumi, ka tiešsaistē vadītam pasākumam pietrūkst klātienes sajūtu.


Āris Birze stāsta: "Tipiskākais aizspriedums ir, ka caur tiešraidi cilvēkiem nevar nodot emocijas un sajūtas. Ja es pats nebūtu piedalījies tiešraides pasākumos, kur redzu, ka cilvēki šūpo galvas līdzi ritmam, tad es tam piekristu, bet realitātē mēs jau katru nedēļu redzam, ka klātesamību ir iespējams nodot arī caur tiešraidi."

Galvenais, lai izveidotu šāda līmeņa tiešraides pasākumu, ir laicīga plānošana, nebaidīšanās riskēt un pamēģināt kaut ko jaunu. Ja viss tiek laicīgi plānots, ir iespējams atrast gan vispiemērotākās platformas un interesantākās nodarbes, gan ideālo vizuālo risinājumu. Sasteigtu un pēdējā brīdī realizētu darbu skatītāji noteikti pamanīs.


Ir patīkami piedalīties klātienes pasākumā, kur viss norit bez liekiem sarežģījumiem, tas pats attiecas arī uz tiešraidēm. Lai negadītos gadījumi, kad kāds no dalībniekiem nezina kā tiešraides laikā rīkoties, kā saslēgt gaismas vai skaņu, pirms tās jāveic testa zvans. Šī zvana laikā būs iespējams pārbaudīt vai viss tehniski darbojas un izstāstīt tiešraides norises plānu. Dalībnieks varēs uzdot jautājumus tehniskajam darbiniekam, lai viss noritētu bez aizķeršanās. Tiešraidei ar lielāku dalībnieku skaitu, kur viss notiek vairākās platfromās, svarīgi, lai tehniskais atbalsts būtu pieejams visu tiešraides laiku.


Svarīgi ir pievērst uzmanību tehnikai. Jo lielāku un grandiozāku pasākumu plānots pārnest tiešraidē, jo vairāk un advencētākas tehnikas nepieciešams. It sevišķi, ja daļa no pasākuma ir attālināti, bet daļa filmēta klātienē. Ja tiešraidē plānoti mūziķi vai kāds cits māskliniecisks process, ir jāpadomā par tā tehniskajām vajadzībām. Ja tā ir diskusija, kur dalībnieki ir pieslēgušies attālināti, ir jāpadomā, kā ar tehnikas palīdzību visu sakārtot tā, lai vizuāli būtu baudāmi un viegli uztverams.


Nevajag pretoties laikam un tehnoloģu sniegtajām iespējām. Pēdējie divi gadi ir mainījuši pasākumu norisi un tam jāpielāgojas. Nevajag gaidīt mistisko brīdi, kad atkal viss varēs notikt klātienē, ir jāņem tiešraide un caur to jārada klātienes sajūta.


🤝 Raksti un saņem atbalstu info@spiikiizi.com vai zvani info tālrunim 27653136.0 comments
bottom of page