Kā saprast sociālo tīklu algoritmus?


Sociālie tīkli. Facebook Instagram Linkedin Tumblr

Cik reizes tu šodien esi ieskatījies Facebookā un Instagramā? Cik “like” esi nospiedis, cik nošērojis? Svarīgākais jautājums - kā tavam biznesam iet sociālajos tīklos? Un vai tu zini kāpēc ir tā un ne citādi?


Facebook mūsu dzīvē ir jau no 2004. gada, bet Instagrams kopš 2010., salīdzinoši nesen ballītei pievienojās TikTok. Protams, vēl ir daudzi citi. Katrs zīmols var izvēlēties sev piemērotākos sociālos tīklus. Izvēle kā un kur sevi parādīt internetā ir ļoti plaša.


Taču, lai tu klientiem būtu pamanāms starp miljoniem citu sociālo tīklu lietotājiem, tev jāsaprot kā sociālie tīkli strādā.

Bieži vien uzņēmumi Facebook un arī citos tīklos liek saturu, kurš atgādina interneta veikala katalogu. Bet sociālie tīkli nav interneta veikals! Jā, tajos var ievietot reklāmu, jā daļā no tiem ir pieejama arī veikala opcija, bet sociālajos tīklos ir jāstrādā gudrāk. Labs salīdzinājums - iedomājies, ka esi brīvdienās kaut kur aizceļojis. Ejot pa skaistajām vepilsētas ieliņām, pie tevis pieiet uzmācīgs ielu tirgotājs, kurš ļoti cenšas kaut ko pārdot. Kad tiec no viena vaļā, priekšā jau ir otrs. Tu nespēj izbaudīt savu brīvdienu pastaigu. Nu lūk, līdzīgi ir ar uzbāzīgām, neinteresantām reklāmām sociālajos tīklos.


Algoritmam jābūt kā labākajam draugam.

Katru dienu sociālajos tīklos tiek publicēti miljoniem ierakstu. Algoritms ir tas, kurš iziet visam cauri, sadalot, kuri ieraksti ir visvērtīgākie un rādāmi augstāk. Pateicoties tam, klients redz sev visaistošāko saturu.

Katrs sociālo tīklu portāls vēlas, lai cilvēki tajā uzturās. Tādēļ algoritms ir izveidots tāds, lai tas noturētu cilvēku interesi. Sociālie tīkli pelna uz reklāmu rādīšanu, bet, ja nav cilvēks, nav kam reklāmu rādīt.

Algoritms pirmos rāda ierakstus no lietotājiem, ar kuriem cilvēkam ir vislielākā iesaiste. Piemēram, klients pirms tava ieraksta redzēs savas omītes ierakstu ar viņas puķu dobi. Tas ir tādēļ, ka ir lielāka iespēja, ka viņš nospiedīs sirsniņu omītes puķēm, nekā tavam rakstam. Lai arī katram sociālajam tīklam ir savs algoritms, ir vadlīnijas, kuras, lielākoties, ir stirpi līdzīgas. Algoritms nav tavs ienaidnieks un tas nestrādā pret tevi, taču tev ir jāsaprot pēc kādām vadlīnijām tas strādā.


  • Augstāk laikajoslā parādās tie ieraksti, kas ir jaunāki. Tāpēc svarīgi zināt, kuros laikos tavs klients visvairāk lieto sociālos tīklus. Pretējā gadījumā, tavs ieraksts noslīdēs laikajoslas lejā un klients var tevi neredzēt.


  • Ieraksti ar lielāku iesaisti parādīsies lielākai daļai lietotāju. Mudini cilvēkus iesaistīties saturā. Padari ierakstus interesantus, lai ar tiem gribētos dalīties un komentēt. Taisi Live tiešraides, Q&A, īsos stāstiņus. Uzdod jautājumus auditorijai, ļauj dalīties ar savu pieredzi un stāstiem, kas saistīti ar tevi. Instagram story piedāvā ļoti plašu iespēju loku - jautājumu lodziņu, interaktīvās uzlīmes, kas ļauj auditorijai iesaistīties un justies piederīgai tavam bariņam.


  • Instagram un Facebook story pirmie vienmēr parādīsies no tiem lietotājiem, ar kuriem ir vislielākā mijiedarbe, tai skaitā, komentāri, “patīk” un vēstules jeb DM. Jo vairāk cilvēku reaģē uz tavu īso stāstiņu, jo lielāka iespēja, ka viņiem turpmāk tavi ieraksti parādīsies laikajoslas augšā. Dienās, kad liec ierakstu, liec arī stāstiņu, lai piesaistītu dubultu uzmanību.


  • Lai arī sociālo tīklu lietotāji ikdienā patērē miksētu veidu informāciju, augot TikTok popularitātei, arvien lielāks skaits sociālo tīklu augstāk vērtē video formātu. Tāpēc Instagram algoritms augstāk pabīdīs Reels un saturu, kas publicēts IGTV. Reels ir Instagrama jaunākā opcija un, protams, ka tas ir šobrīd trendīgākais satura formāts. Zīmoli, kuri savā stratēģijā izmanto video, rezultātā iegūst par 66% vairāk līdu, nekā tie, kas video neizmanto.  • Svarīgs nav sekotāju skaits, bet to lojālums un iesaiste. Labāk izveidot ilgnoturīgas attiecības ar sekotājiem, kuri reaģē uz taviem ierakstiem. Tā tu biežāk parādīsies arī Explore lapā.


  • Ievēro regularitāti. Liec saturu vismaz 3 - 4 reizes nedēļā, plus īsos stāstiņus. Tā cilvēki par tevi neaizmirsīs, tā augs auditorijas iesaiste ar tevi. Nav jēgas reizi trīs mēnešos kaut ko ielikt. Kamēr tu marinēsi un gaidīsi īsto brīdi, kad publicēt, tavs konkurents jau būs iekarojis auditoriju. Šobrīd ir tik daudz opciju, kā saturu ieplānot un publicēt uz priekšu. Creator Studio un Facebook Business, arī citas programmas, ļauj pāris stundu laikā ieplānot publicējamo saturu vairākiem mēnešiem uz priekšu. Atvēli vienu dienu, lai šo visu saplānotu un turpmāko laiku vari par to nedomāt.


  • Insatgram visaugstāk vērtē ierakstus, kurus lietotājs ir saglabājis, pēc tam ir dalīšanās, komentāri un “like”. Veido saturu, kuru ir klientam ir vērts saglabāt un pie kura atgriezties vēlāk.

Instagram


Jāarcerās, ka algoritms nepārtraukti mainās, tāpēc, lai nepazustu sociālo tīklu lietotāju jūrā, ir jāseko līdzi, ko algoritms no tevis sagaida. Tāpat jāatcerās, ka katrā platformā tas ir atšķirīgs.


Ko tu pats dari sociālajos tīklos?

Veidojot saturu zīmolam, padomā, kas ir tās lietas, ko tu meklē un labprāt patērē sociālajos tīklos. Visticamāk, tu nemeklē reklāmas. Tu vēlies interesantu saturu, kuru patērēt brīvajos brīžos. Paturot prātā šo un pieliekot klāt sava klienta intereses, izveido ierakstus. Liela daļa cilvēku izjūt prieku, ja zīmols ir padalījies savā kontā ar viņu ierakstu. Tas rada draudzīguma un piederības sajūtu.

Tev noteikti patīk, ja kāds komentē tavus ierakstus. Tad neesi skops un dalies ar komentāriem arī ar citiem. Uzraksti kādu jauku un pārdomātu komentāru zem kāda influencera, kompānijas, sekotāja satura. Bet dari to no sirds, nevis ķeksīša pēc. Šādi tu nostiprināsi attiecības ar sekotājiem un parādīsi sevi kā aktīvu un draudzīgu sociālo tīklu lietotāju.


Kāds ir mirkļbirku spēks?

Pareizi izvēlētas mirkļbirkas ir ļoti labs veids, kā piesaistīt lielākas auditorijas iesaisti. Mirkļbirkas palīdz arī lietotājiem atrast konkrētu tēmu vai preci. Pēc statistikas datiem, ieraksti ar vismaz vienu mirkļbirku iegūst par 12,6% lielāku iesaisti, nekā ieraksti bez. Taču ir svarīgi pielikt tikai tās, kuras ir saistītas ar tava zīmola sfēru, produktu, pakalpojumu vai saturu. Bonija Tsanga (Bonnie Tsang), radošā direktore un fotogrāfe no Losandželosas, ar vairāk kā 70 tūksotošiem Instagram sekotāju, turas pie pārliecības, ka ar mirkļbirkām tomēr nevajadzētu pārāk aizrauties. Ir ok pielikt dažas, kuras tiešam reprezentē to, ko tu dari. Labs skaits ir 3 - 5 mirkļbirkas vienam ierakstam. Ja saliksi visas, kuras šķietami atbilst tavam saturam, radīsi nelāgu priekštatu. Pirmkārt, tas vizuāli nav uzrunājoši, teksts šķiet noslogots. Otrkārt, tas skaidri pateiks, ka centies sasniegt lielu iesaisti ar visērtāko veidu.


Sociālie tīkli kā mārketinga stratēģija nebūt nav tik viegli, kā bieži vien šķiet. Bet tie nav arī grūtākais izaicinājums. Uztver tos kā šaha spēli, padari par sacensību. Padomā, kādus gājienus veiks algoritms un kādus auditorija, balstoties uz to, veic savu gājienu. Sociālajiem tīkliem nav jābūt garlaicīgiem vai biedējošiem, padari tos interesantus gan sev, gan klientam!


0 comments