Trīs veidi, kādos cilvēki uztver informāciju un kāpēc ir svarīgi tos zināt


telefons, austiņas, grāmata, brilles, puzle un rokasParunāsim par komunikāciju. Kādā veidā tu uzņem informāciju? Redzot, klausoties, vai varbūt tev visu patīk pamēģināt paša rokām?

Ja Tu veido saturu un ar to centies pārdot, tad tev ir svarīgi noskaidrot, kādā veidā informāciju uzņem tava auditorija. Tu noteikti gribi, lai tevi saredz un sadzird, vai ne?Ir trīs veidi kā cilvēki uztver informāciju - audiāli, vizuāli un kinētiski.


  • Lielākā daļa cilvēki ir vizuālie. Pētījumi rāda, ka aptuveni 65% sabiedrības informāciju uztver un labāk atceras ar vizuāliem materiāliem: attēliem, tekstiem, diagrammām. Tev noteikti ir vismaz viens paziņa, kurš var stundām pētīt attēlus un joprojām neuzticas audio grāmatām.


  • Audiāļus viegli pamanīt. Viņi ir tie cilvēki, kuri autobusā, uz velosipēda, sporta zālē un teju jebkur citur sastopami tikai ar austiņām ausīs. Šie cilvēki klausās podkāstus, video, audio grāmatas, lekcijas un visu citu, kas vien skan. Viņiem informāciju vieglāk uztvert caur diskusiju, lekciju un sarunu veidā. Viņi arī uzdod daudz jautājumu un var viegli iesaistīties sarunās. Šiem cilvēkiem pietiek tikai ar audiālu materiālu. Taču tavai runai jābūt kvalitatīvai, ar intonācijām, strukturētai. Uzmanīgi izvēlies vārdus un frāzes, jo šie cilvēki ilgi atcerās visu, ko dzirdējuši.


  • Kinētiķi ir tie, kas vislabāk visu iemācās praktiski darot. Noteikti pazīsti kādu, kurš vienmēr visu grib aptaustīt vai pamēģināt pats ar savām rokām. Viņi spēj ātri reaģēt dažādās situācijās un bieži eksperimentē. Viņiem prakstiski piemēri, kurus var uzreiz izmēģināt palīdz izprast problēmas risinājumu.

Noteikti būsi ievērojis, ka visbiežāk dažādas reklāmas, saturs internetā un mācību materiāli ir visu šo veidu kombinācija. Tas ir labs veids kā nodrošināties, ka visi būs uztvēruši domu. Lielākoties arī cilvēki informāciju uztver kombinētos veidos, tāpēc kā satura veidotājs vari parūpēties, lai tavs saturs tiku pasniegts dažādi.

Kā cilvēki vēlas saņemt saturu?


Ja tavi ieraksti neuzrunā, iespējams, ka problēma nav saturā, bet veidā kādā to pasniedz.

Tāpēc, ja jūti, ka tavs saturs īsti neaiziet tautā, eksperimentē ar tā pasniegšanas veidu.


Ļoti svarīgi saprast, kādi ir tavas auditorijas interneta lietošanas paradumi un ikdiena. Piemēram, ja vēlies uzrunāt jaunās māmiņas, viņām droši vien nebūs laiks, lai lasītu lappušu garus bloga ierakstus. Bet, iespējams, viņas labprāt klausītos podkāstu.


Ērtākais veids kā to noskaidrot ir - vienkārši pajautāt. Ja vari apsolīt, ka vari piedāvāt interesantu un noderīgu saturu, cilvēki noteitki pateiks, kādā veidā to labprātāk saņemtu. Šo vari darīt, izmantojot sociālo tīklu platformas. Tas ir ātrākais veids kā noskaidrot interesējošo, kā arī, būsi iekustinājis savus sociālos tīklus, uzsākot diskusiju.


Trīs zaķi ar vienu šāvienu

Kas tev ienāk prātā, izdzirdot vārdu videoklips? Man tās ir kustīgas bildes un skaņa. Video ir labs veids, kā vari kombinēt cilvēku uztveres iespējas. Ar vizuālo noformējumu būsi uzrunājis vizuāļus, ar audiālo saturu tos, kuri labprātāk klausās. Ja vēl iepīsi praktiskus piemērus un uzdevumus, arī kinētiķi būs priecīgi. Ar vienu šāvienu būsi nomedījis trīs zaķus, lieliski, vai ne?


Lai pastāstītu cilvēkiem par kādu tēmu, tev nav obligāti jāfilmē video, lai visi būtu priecīgi. Tu vienu materiālu vari pārveidot un sadalīt dažādiem kanāliem. Piemēram, video vari transkriptēt un izveidot bloga rakstu. Tev nav jāpārraksta viss vārds vārdā, vari izvilkt galvenos pieturas punktus un atziņas. Tāpat video var pārveidot par podkāstu. Kaut ko pieliekot un atņemot, būsi piešķīris materiālam jaunu formu.


Piedomā arī pie tā, ka ir lietas, kuras gluži vienkārši ir vieglāk parādīt ar attēliem un video, bet ir tādas, kur pietiek ar vārdiem. Piemēram, vai tu varētu salikt mēbeli tikai ar mutisku informāciju, vai tomēr būtu vieglāk, ja redzētu arī attēlus?


Kāpēc vizuālais noformējums ir svarīgs?

Pētījumos noskaidrots, ka cilvēka smadzenes vizuālos materiālus noglabā ilgtermiņa atmiņā.

Cilvēks spēj attēlu "nolasīt" 60 000 reizes ātrāk kā tekstu, pietiek ar 13 milisekundēm, lai mēs saprastu, kas tajā ir parādīts.

Tas nozīmē, ka izvēloties pareizo attēlu, tu ļoti ātri paskaidrosi cilvēkam par ko ir tavs stāsts. Tāpēc pat tad, ja dalies ar saiti uz savu podkāstu, vēlams pievienot attēlu, kurā redzams par ko vai ar ko, tava saruna būs.


Vizuālais noformējums arī palīdz piesaistīt uzmanību sociālajos tīklos, kur informācijas daudzums ir ļoti liels. Un tu noteikti gribi uzmanību. Bieži vien tas raisa arī asociācijas un spēj cilvēkos izrasīt emocijas. Tieši šī iemesla dēļ daudzas reklāmas kampaņas koncentrējas uz attēliem, piemēram, brīdinājumos par smēķēšanas kaitīgumu.


Pirms publicē, padomā, kādu vēstījumu tavs attēls sniedz.

Pārliecinies, ka tajā nav, kas aizkarošs, vai tāds, ko cilvēki var nevēlami pārprast. Kā piemēram, 2017. gadā ķermeņa kopšanas produktu kompānija "Dove" veidoja kampaņu ķermeņa losjonam, uzsverot tā piemērotību dažādiem cilvēkiem. Reklāmas materiālā bija redzams kā jauna afroamerikāņu sieviete, velkot nost kreklu, kļūst balta. Amerikā šī reklāma izraisīja skandālu par rasismu.Kādā veidā tu pats vislabāk uztver un atceries informāciju? Visticamāk, ka tā arī tev būtu vieglāk to nodot citiem. Piemēram, es pati vislabāk lasu, tieši tāpēc izvēlos komunicēt ar tekstu. Necenties no sevis izspiest to, kā nav. Neveido blogu, ja pats to nemaz nelasītu vai podkāstu, ja pašam nav pacietības klausīties. Bet galvenais - dari, jautā un eksperimentē!


Ja tev ir kādi ieteikumi vai tēmas, kuras noteikti ir vērts aplūkot, ieraksti tās komentāros!


SPIIKIIZI komanda, Velta


0 comments