Kā atrast kopīgu valodu ar vecākiem un jaunākiem cilvēkiem?


Sievietes, sarunas, komunikācija, paaudzes

Visiem jau sen ir zināms, ka katrai paaudzei ir savs skatījums uz dzīvi un, ka tas ietekmē saziņu paaudžu starpā. Tas jāņem vērā arī veidojot saturu un komunicējot ar saviem klientiem. Šī iemesla dēļ atkārtošu to, ko esmu sacījusi jau citos rakstos - kārtīgi noskaidro, kas ir tava mērķauditorija, lai balstoties uz šo cilvēku paradumiem un īpašībām, vari atrast vispiemērotāko komunikācijas veidu.

*Gribu piebilst, ka paaudžu dzimšanas gadi avotos var atšķirties.

Kas ir Baby boomers jeb pēckara paaudze?

Pēckara paaudze ir visi tie, kuri dzimuši aptuveni no 1945. – 1964. gadam. Viņiem svarīgs ir statuss sabiedrībā. Pēckara paaudzei nepatīk pārmaiņas, tāpēc bieži vari dzirdēt kā gados veci cilvēki saka, ka viņu laikā tā nebija, līdz ar ko, kāpēc, lai tā tagad būtu? Taču laiks nestāv uz vietas un to zina arī vecvecāki. Ja agrāk, lai sazinātos vajadzēja rakstīt vēstuli un gaidīt vairākas dienas līdz tā sasniegs adresātu, šobrīd tas ir dažu pogu un sekunžu jautājums. Nu jau daudziem senioriem ir savs profils Facebookā, rēķinus viņi apmaksā ar internetbankas starpniecību, un ar mazbērniem sazinās caur whatsapp.

Lai arī internets ir ieņēmis vietu pēckara cilvēku dzīvē, nevajag paļauties, ka caur to varēsi uzrunāt visus. Kamēr vieni brīvi lieto Facebooku, citi neprot sūtīt sms un uz datoru skatās ar bažām.


Joprojām pēckara paaudzei augstā cieņā ir televīzija un laikraksti. Tāpēc tie būs kanāli, ar kuriem noteikti sasniegsi gados vecākus cilvēkus. Šī paaudze augstu vērtē tradīcijas un saziņā ar nepazīstamiem cilvēkiem lieto lietišķo stilu. Šo ir svarīgi ņemt vērā, jo tu noteikti negribi sarunas laikā aizskart savu potenciālo klientu. Baby boomeri dod priekšroku saziņai klātienē vai telefona sarunās ar dzīvu cilvēku, tāpēc necenties nobombardēt ar epastiem vai īsziņām, jo iespējams, ka cilvēki šos saziņas līdzekļus nelieto.Kas ir X paaudze un kādi ir tās paradumi

Šie cilvēki ir dzimuši laikā no 1964. – 1980. gadam. Pēc 2020. gada datiem, šobrīd darba tirgū 42% darbinieku ir no X paaudzes. Taču bieži darba vidē nespēj konkurēt ar nākamajām paaudzēm, datorprasmju un angļu valodas zināšanu trūkuma dēļ.

X paaudzes cilvēki vieglāk nekā iepriekšējā paaudze adaptējas tehnoloģiskajiem jaunumiem un pielāgojas pārmaiņām.

Taču joprojām turas pie sociālās hierarhijas, ko īpaši var izjust saziņā darba vidē. Salīdzinot ar senioriem, jauniešiem un bēbīšiem, šī paaudze vismazāk tiek attēlota reklāmās un medijos.


X paaudze internetu lieto daudz vairāk kā pēckara paaudze, bet joprojām ikdienā patērē arī televīziju un laikrakstus.


dators, avīze, reklāmas


Šī paaudze ar tehnoloģijām un digitālo vidi jūtas drošāk kā iepriekšējā, taču laiku pa laikam, kādam jaunākam cilvēkam ir jāpalīdz ar niķīgo datoru vai internetu.

Aktīvi izmanto sociālos tīklus, epastus un citas digitālās vides priekšrocības, bet joprojām labprātāk komunicē aci pret aci.

Salīdzinājumā ar nākamajām paaudzēm, X paaudze skeptiski skatās uz iepirkšanos internetā, jo labprātāk visu piemēra, aptausta un izlemj fizsikā veikalā. Taču vajadzības spiesti, iemācās izmantot arī digitālās vides priekšrocības. Šo pierāda Covid laiks, kad iepirkšanās veikalā bija aizliegta. Laikā, kad interneta veikals bija vienīgā iespēja iepirkties, tā lietojums audzis līdz pat trīs reizēm.Mileniāļi - tilts starp paaudzēm

Ir cilvēki, kuri dzimuši laikā no 1980. – 2000. gadam. Mileniāļi jeb Y paaudze ir kā tilts - zelta vidusceļš starp iepriekšējām paaudzēm un nākošajām, jo pieredzējusi gan dzīvi bez interneta, gan globālā tīmekļa un tehnoloģiju sprādzienu. Mileniāļi atcerās laikus, kad, lai pasauktu draugu spēlēties, bija jāiet pabļaut pie viņa loga. Taču, ienākot tehnoloģijām un to sniegtajām priekšrocībām, šī paaudze tagad internetā jūtās kā zivs ūdenī.


Viņiem nav grūti pielāgoties pārmaiņām un visbiežāk paši ir tie, kas šīs pārmaiņas veicina, jo ir atvērti minoritātēm, necieš diskrimināciju un sociālās hierarhijas. Mileniāļu paaudze cenšas līdzsvarot darba un ģimenes dzīvi, bieži vien savu darbu padarot par dzīvesstilu.

Cenšoties pārdot mileniālim, jāatcerās, ka lielākoties viņi izvēlas naudu tērēt pieredzes iegūšanai, ne lietām.

Bieži šī paaudze piekopj minimālisma dzīves stilu, tāpēc rūpīgi pārdomā, kādas preces ienes savā mājoklī. Mileniāļi rūpējas ne tikai par sevi, bet arī par sabiedrību un planētas klimatu. Izvēloties pirkumus, priekšroka tiks dota sociāli atbildīgiem uzņēmumiem un ilgtspējīgiem produktiem. Viņiem nav būtiski izrādīties ar zīmoliem, lai celtu savu statusu, taču izvēlēsies tos, kuri atbilst viņu vērtībām un pasaules redzējumam.


Tā kā mileniāļu paaudze lielāko laiku pavada internetā, it īpaši sociālajos tīklos, tad meklē un uzrunā viņus tur. Viņiem patīk ātra saziņa caur sociālajiem tīkliem vai e-pastiem. Atšķirībā no iepriekšējām divām paaudzēm, mileniāļi priekšroku dod komunikācijai caur digitālo vidi nevis klātbūtnē. Ar šo paaudzi vari runāt draudzīgi un familiāri, jo viņu komunikācijā sociālā hierarhija neeksistē, bet patīk, ja ņem vērā viņu viedokli un vērtības.


Runā ar viņiem – jautā, kas patīk, nepatīk, ko vari uzlabot. Y paaudzes cilvēki vēlas būt iesaistīti un izjust sava viedokļa svarīgumu. Jo vairāk tu parādīsi, ka tev rūp viņu viedoklis, jo vairāk viņi tevi novērtēs. Mileniāļiem nepatīk uzķerties uz plika reklāmas āķa, tāpēc parādi savas vērtības un labos darbus. Šī paaudze bieži seko līdzi tendecēm un ņem vērā influenceru darbību. Salīdzinājumā ar iepriekšējām paaudzēm, nav svarīgs citu viedoklis par viņiem, bet vēlas izjust piederību un kopības sajūtu.


Digitālie bērni jeb Z paaudze

Dzimusi laikā no 2000. gada. Šo paaudzi mēdz dēvēt arī par digitālajiem bērniem, jo viņi ir pirmie, kas nepazīst pasauli bez interneta. Ātri apgūst jebkuru jauno tehnoloģiju un sociālo tīklu platformu. Šie cilvēki reti lasa drukātu tekstu, priekšroku dodot digitālajā vidē atrodamajam. Līdzīgi kā mileniāļi, arī Z paaudze ir ļoti atvērta visam citādajam un cenšas nojaukt līdz šim esošos stereotipus. Šī paaudze bieži vien cieš arī no depresijas vai citām mentālam problēmām, kur pie vainas ir gan nemitīgās stundas, kas pavadītas sociālajos tīklos, salīdzinot savu dzīvi ar citu, gan tradēģijas, kuras plosa pasauli.


Šie jaunieši izvēlēsies ātru un nepiespiestu saziņu sociālajos tīklos. Z paaudzi var sastapt teju visās platformās. Bieži izmanto slengu un emocijzīmes.

Taču, ja tu sen vairs neesi jaunietis, necenties saziņā ar Z paaudzi pilnībā kopēt viņu stilu uz uzvedību, tevi ātri atkodīs un tu vairs nebūsi foršais čalis.

gif

Izvēloties preces, Z paaudze izskatīs visas opcijas un paņems to, kas atbilst viņu vērtībām. Šī paaudze novērtē individuālismu, tāpēc bieži vien ir gatavi maksāt vairāk par precēm un pakalpojumiem, kas šo sajūtu var sniegt. Savu lēmumu mēdz balstīt uz influenceru un elku viedokli.


Kā šo informāciju vari izmantot tu?

Reizēm paaudžu starpā ir sajūta, ka katrs runā savā valodā. Lai lauztu šo barjeru, uzņēmumi bieži koncentrējas uz mileniāļiem, jo šī paaudze ir tilts un var uzņēmuma ziņu nodot tālāk uz abām pusēm - gan pēckara paaudzei un arī digitālajiem bērniem.

Ja tavs produkts būs mileniāļu vērtību skalā, viņi noteikti par to pastāstīs omītei un mazajam brālim. Ja pieņemsim katra dažādību, atradīsim kopīgu valodu ar visiem.


SPIIKIIZI komanda,

Velta