top of page

Izaugt nozīmē nekad neatteikties no domas, ka vēl ir jāaug.

Ir daži cilvēki, kuru dzīvesstāsti un atziņas tevī iekožas līdz kaulam. Kaut kas, kas tevi paņem jau no pirmās lapaspuses līdz pat pēdējam vārdam. Esmu cilvēks, kam patīk viss, kas balstīts uz patiesiem notikumiem, man jāizlasa tādas grāmatas un jāredz tādas filmas. (Terēzes Riekstiņas bloga ieraksts)Kaut kas dziļi man paņem katrā šajā stāstā un Mišela Obama nebija izņēmums. Protams, ka katra grāmata atnāk pie mums noteiktā laikā un īpašā veidā. Man jau pats sākums bija interesants, jo zināju, ka gribu šo grāmatu tiklīdz tā iznāca, taču gaidīju to latviešu valodā. Pirms Ziemassvētkiem ieraudzīju un nopirku to kā dāvanu savai māsai, ar kuru mums ir kopīga aizraušanās – grāmatu lasīšana (bez viņas man nebūtu iespēja lasīt tik daudz jauno grāmatu, esmu pateicīga viņai par to). Nopirku ar domu, ka tiklīdz viņa izlasīs, aizņemšos un arī pati izlasīšu. Taču tas nebija vajadzīgs, jo, ak vai, kāds brīnums, kad ieraudzīju, ka abas ar māsu esam izvēlējušās viena otrai vienu un to pašu grāmatu kā dāvanu. Un tā Mišela Obama “IZAUGT” ir manā grāmatu plauktā. Un pašā vecā gada noslēgumā izlasīju to dažās dienās. Grāmata, kuru nespēju nolikt malā. Grāmata, kas mani iedvesmoja nebaidīties uzlikt augstus mērķus 2020.gadam. Grāmata, kas iedrošina katru sievieti (un mani tai skaitā) nebaidīties izstāstīt savu stāstu. Vēl vairāk – nebaidīties to izdzīvot!


Manas galvenās atziņas pēc grāmatas izlasīšanas:


MŪSU SAKNES


Mišelas stāsts ir autobiogrāfisks, pasniegts ļoti vieglā valodā. Un daļa no grāmatas ir par viņas bērnību un kā viņai izdevās izaugt par sievieti, kas spēj iedvesmot miljonus visā pasaulē. Viss pagājušais gads man bija veltīts mācībām par ģimeni un tās sistēmas lielo lomu katra indivīda attīstībā un dzīvē, un likumsakarīgi, ka šī grāmata bija ideāls noslēgums šo apmācību ciklam. Patiešām, lai arī kā mums katram gājis bērnībā (citam sāpīgāk, citam vieglāk), tas ieliek lielu pamatu mūsu tālākai dzīvei. Mūsu vecāki, un viņu uzskati, mūsu bērnības notikumi, sajūtas, vide un cilvēki, kas bija tur. Tas viss veido mūs par tiem, kas esam tagad. Pieņemt ar mīlestību to, kas tur noticis, netiesāt un nevērtēt, un būt pateicīgam. Es pati esmu pateicīga, ka man ir atļauts piepildīt tādus sapņus, kas maniem senčiem nebija iespējams. Bez tām ģimenes vērtībām, kuras manī ir ieaudzinātas, es nevarētu izdarīt to, ko varu tagad. Un par to esmu bezgala pateicīga saviem vecākiem un skolotājiem, kas ļāvuši man to atklāt.


Mišela Obama: “Nav jāatceras pilnīgi viss, tomēr viss, ko atceramies, ir vērtīgs.”

BŪT SIEVIETEI


Reiz izlasīju atziņu, ka aiz katra spēcīga vīrieša, kas gūst panākumus, stāv sieviete, kas viņam ļauj tos sasniegt. Es pat uzdrošinos teikt, ka aiz jebkuras personības, stāv vēl kāda, bez kura nav iespējams pirmajam sasniegt lielas lietas. Kādam ir jāparūpējās arī par mazajām lietām, par ģimeni, par sadzīvi, par atbalstu, un daudzām citām ikdienas lietām, bez kurām nav iespējams ikdienas dzīvē izdzīvot, brīdī, kad ir kāds, kas dara lielas lietas un sapņo lielus sapņus. Tas ir tandēms. Ne vienmēr viegls un izdevīgs. Taču brīnišķīgi piemēri vēsturē mums parāda, ka šādā tandēmā ir spēks. Un visai bieži (taču ne vienmēr) tā ir sieviete, kas esot blakus savam vīrietim, ļauj pasaulei un sabiedrībai iegūt.


Mišela arī lieliski parāda savu ceļu kā sievietei karjerā, cik gan mums nozīmīgi ir mēģināt apvienot ģimenes dzīvi ar karjeru, biznesu, vai citu lielu sapņu piepildīšanu. Cik tas daudz prasa no mums, cik svarīga loma, ir disciplīnai, kārtībai un ieradumiem. Un, jā arī dzīvesbiedra un vecāku atbalstam. Manuprāt šī ir tēma, kas pēdējos gadu desmitos ar vien vairāk parādās. Kur no vienas puses sabiedrība vēlas, lai vīrietis un sieviete ieņem vienlīdzīgu lomu biznesā un karjeras veidošanā, taču no otras puses joprojām uzskatam, ka viena no sievietes pamatvērtībām ir ģimene, kurā viņa spēlē galveno vijoli. Un starp šīm divām sajūtām, katrai no mums nākas atrast savu vietu, savu pārliecību un savu līdzsvaru.


Mišela Obama: “Man nebija nekā vai arī man bija pilnīgi viss – atkarīgs no tā, kā par to stāsta.”

STĀSTS


Katram no mums ir savs pieredzes stāsts. Caur Mišelas stāstīto, es patiešām ieraudzīju, ka visvērtīgākais, ko mēs varam dot citiem ir dalīties savā pieredzē. Ja godīgi, tas nemaz nav viegli, jo tas liek tev atvērt sevi plašākai sabiedrībai, ļaut ieskatīties savā dvēselē un, jā, būt gatavai, ka daļai būs par to visu viedoklis, un nemaz ne tik patīkams un glaimojošs tev. Taču, cik daudzi tev teiks pēc tam paldies, par to, ka devi cerību, iedvesmu un iespēju piepildīt sapņus. Šis ir stāstu laikmets, kad cenšamies caur citu stāstiem izdzīvot savu. Un tikai drosmīgajiem izdodas savu stāstu pastāstīt. Jo tas nozīmē atļaut tavā dvēselē ienākt citiem, ieraudzīt tevi tādu, kāds patiešām esi un pieņemt, ka visiem tu tā pat nepatiksi. Man pašai, kā pārdevējai, kurai svarīgi, lai izskatos labi klientu acīs, šis ir visdrosmīgākais, atļaut būt pašai. Un es redzu, ka arī citiem tas ir izaicinājums, taču šajā laikmetā, kad pārdošana notiek caur attiecībām, tās var izveidot, ja patiešām ielaid cilvēkus sevī, savā dzīvē, savās vērtības un attieksmē. Tātad panākumus mēs gūstam, ja patiešām spējam atvēries citiem un izstāstīt savu stāstu un, kas vēl svarīgāk, pieņemt arī tā otra stāstu, dzīvi, vērtības un uzskatus. Netiesāt, nekritizēt, nepierādīt savu taisnību. Uz pasaules var būt simtiem stāstu, simtiem viedokļu un simtiem patiesību. Un tas viss var pastāvēt līdzās.


Mišela Obama: “Spēku var gūt tad, ja tu ļauj sevi iepazīt un liec sevi sadzirdēt, ja tev ir unikāls stāsts ko pastāstīt, ja tev ir savs, patstāvīgs viedoklis un balss. Un vēl labāk ir tad, ja tu vēlies iepazīt un sadzirdēt citus. Tā mēs, manuprāt, izaugam.

IZAUGT


Izaugt – tas patiesībā ir ceļojums visa mūža garumā. Es pati šo ceļojumu sāku tikai pēc trīsdesmit gadiem un, jā, patiešām varu teikt, ka izaugšana ir brīnišķīgs process, kas nebeidzas. Tas nebūt nav viegls un patīkams. Tur ir daudz sāpīgu atziņu, asaru, kļūdu un emociju. Dzīve patiesībā ir skarba un pārmaiņas notiek visu laiku. Izaugt nozīmē būt gatavam to pieņemt un neskatoties ne uz ko virzīties pa savu ceļu. Un reizēm arī pat novirzīties no tā. Ja tā paskatāmies atpakaļ, tad ieraugam, ka tieši vissāpīgākie kritieni mums ir devuši vislielākos pagrieziena punktus dzīvē. Bez tiem, mēs nebūtu pat pusē savam ceļam. Joprojām attieksme kā tu uz katru lietu, viedokli vai notikumu paskaties, ir arī tas, kas tev ļauj vai neļauj izaugt un piepildīt savus sapņus. Optimisms un ticība sev (vai kādam) tie ir spēki, kas šajā izaugšanas ceļā

mūs pavada.


Mišela Obama “Izaugt nenozīmē nokļūt kādā noteiktā vietā vai sasniegt noteiktu mērķi. Tas nozīmē virzīties uz priekšu, attīstīties, nepārtraukti censties kļūt labākam. Izaugt nozīmē nekad neatteikties no domas, ka vēl ir jāaug.”

IEDVESMOT


Jūtos neizsakāmi iedvesmota pēc šīs grāmatas izlasīšanas. Manī radās papildus enerģija, ticība sev un savām idejām, milzīgs spēks, kas ļāva salikt jaunus plānus un uzsākt jaunas lietas. Vispār diezgan amizanti, ka tieši gada nogalē grāmata atnāca pie manis, ar iespēju, patiešām Jauno gadu sākt ar jaunu redzējumu un pārliecību. Nav jau tā, ka tā ir tikai grāmata, protams arī citi notikumi un apstākļi to paspilgtina. Spēja iedvesmot, manuprāt ir lielākā vērtība, ko kāds var dot otram. Tā ir milzīga enerģija, kas kādam atver durvis uz plašāku pasauli, ticību sev un saviem sapņiem. Iedvesmojot citus, mēs arī paši varam augt un attīstīties. Iedvesmojot gan jāapzinās, ka cita vietā darīt nevajag – katra liktenis ir paša rokās, tik vien kā pavirzīt un būt klātesošam cita ceļā. Mišela Obama ar savu dienasgrāmatu, kas ir kā papildinājums grāmatai, aicina katru no mums pierakstīt savu stāstu. Tā ir brīnišķīga iespēja katram pašam izaugt, ieraudzīt, noticēt un iedvesmoties jauniem sapņiem.


Mišela Obama: “Katru reizi, kad kādas durvis atvērās man, es centos atvērt savas durvis citiem.”

Nobeigumā varu piekrist citām lasītājām, šī ir grāmata, kas jāizlasa katrai sievietei. Novēlu katrai no mums būt drosmīgai, sekot savai sirdij un piepildīt sapņus. Uzdrīksties izdzīvot savu stāstu!Pārpublicēts no: www.uzdrosiniespardot.lv


Terēze Riekstiņa

“Uzdrošinies pārdot” zīmola autore un vadītāja

Grāmata: Mišela Obama “IZAUGT”, Apgāds Zvaigzne ABC, izdota 2019, 462 lpp.


SPIIKIIZI komanda,

Āris Birze

0 comments
bottom of page